Cvičenie v piatok 23.10.2015 - Strecha alebo Pes hlavou dole

20.10.2015 22:28
Ak ste sa zúčastnili aspoň jednej lekcie jogy, pravdepodobne ste už skúsili pozíciu psa hlavou dole, známej aj pod názvom strecha. Táto pozícia je základnou súčasťou väčšiny zostáv a pre mnohých z nás znamená pretiahnutie v oblasti rúk, chrbta a nôh. To je jasné, ale existuje ešte mnoho ďalších výhod. Pes hlavou dole je veľmi náročný, pretože svaly na tele musia držať telo v pozícii odporujúcej gravitácii.
 
Pozícia psa hlavou dole:
 
1. Posilňuje brušné svaly
Predstavte si pretočenie pozície psa hlavou dolu nahor (nohy, ruky aj hlava mieri ku stropu), do pozície lode, ktorá výrazne posilňuje brušné svaly. V pozícii psa hlavou dolu posilňujeme veľmi podobne. Zapájame predovšetkým brušné svaly, ktoré podporujú chrbticu.
 
2. Zlepšuje krvný obeh
Mnohí majú tendenciu zabúdať, že pozícia psa hlavou dolu patrí medzi inverzné (obrátené) pozície! Vzhľadom k tomu, že zdvíhame boky a hlava klesá pod úroveň srdca, gravitácie na naše telo začne pôsobiť v opačnom smere, čím dôjde k celkovému rozprúdeniu krvného obehu.
 
3. Zlepšuje trávenie
Hoci pes hlavou dole naše tráviace ústrojenstvo úplne "neždíme", umožňuje miernu brušnú kompresiu tým, že vťahuje pupok smerom k chrbtici. Stimuluje tak orgány ako sú obličky, pečeň a slezina a pomáha pri trávení.
 
4. Posilňuje dlane a chodidlá
Oporami pre pozíciu psa hlavou dolu sú dlane a chodidlá. Tie sa tak vďaka tomu pripravujú na nasledujúce balančné pozície.
 
5. Odstraňuje napätie
Pretiahnutie krčnej chrbtice a krku pomáha našu hlavu a myseľ dôkladne zrelaxovať.
 
Citát na piatok:
 
"Ak nie sú psi v nebi, tak keď zomriem, chcem ísť tam, kde išli oni."
 
Dog Quotes

—————

Späť


Kontakt

Bc.Katarína Kubašková

AB-C Štúdio
Baťova ulička
Liptovský Mikuláš


0907 841 887